Alkoholizm

Alkoholizm – na czym polega

Alkoholizm jest najpoważniejszą formą nadużywania alkoholu i wiąże się z niezdolnością do kontrolowania nawyków związanych z piciem. Jest to również powszechnie określane jako zaburzenie używania alkoholu. Zaburzenia używania alkoholu są podzielone na trzy kategorie: łagodne, umiarkowane i ciężkie. Każda kategoria ma różne objawy i może powodować szkodliwe skutki uboczne. Nieleczony, każdy rodzaj nadużywania alkoholu może wymknąć się spod kontroli.

Osoby zmagające się z alkoholizmem często mają wrażenie, że nie mogą normalnie funkcjonować bez alkoholu. Może to prowadzić do wielu różnych problemów i wpływać na cele zawodowe, sprawy osobiste, związki i ogólny stan zdrowia. Z czasem poważne skutki uboczne konsekwentnego nadużywania alkoholu mogą się pogłębiać i powodować szkodliwe powikłania.
Nie musisz cierpieć z powodu uzależnienia od alkoholu w milczeniu. Istnieje wiele opcji leczenia, które pomogą Ci przezwyciężyć nadużywanie alkoholu i osiągnąć długotrwałą trzeźwość. Możemy pomóc Ci znaleźć odpowiedni ośrodek odwykowy, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Skontaktuj się z nami już dziś, aby rozpocząć swoją drogę do wyzdrowienia.
Odtrucia alkoholowe Warszawa, Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Piaseczno
thomas picauly KztCdfHjvKQ unsplash2
Odtrucia alkoholowe Warszawa, Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Piaseczno

Zatrucie Alkoholowe

Ma miejsce, gdy we krwi znajduje się zbyt dużo alkoholu, co powoduje wyłączenie części mózgu. Nazywa się to również przedawkowaniem alkoholu. Alkohol jest środkiem depresyjnym. Oznacza to, że może wpływać na Twój mózg i układ nerwowy, spowalniając oddychanie, tętno i inne ważne zadania wykonywane przez Twój organizm. Wątroba zazwyczaj dobrze radzi sobie z powstrzymywaniem toksyn pochodzących z alkoholu przed przedostaniem się do krwiobiegu. Jeśli jednak pijesz dużo w krótkim czasie, wątroba może nie być w stanie nadążyć za tym procesem.

Leczenie alkoholizmu

Wybór szukania pomocy dla uzależnienia od alkoholu jest jedną z największych decyzji, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć. Istnieją różne formy leczenia dostępne w zależności od częstotliwości i nasilenia nadużywania alkoholu. Zatrucie alkoholowe to poważne schorzenie, które wymaga opieki. Wymaga zaangażowania w praktykowanie i stosowanie technik, których nauczysz się na odwyku, w poradnictwie, grupach wsparcia i innych rodzajach terapii.

Mimo, że plany leczenia są zazwyczaj zindywidualizowane dla każdego pacjenta, leczenie zazwyczaj przebiega według określonej struktury.

Leczenie alkoholizmu odbywa się poprzez 3 etapy:

Detoksykacja

Pierwszym etapem leczenia uzależnienia od alkoholu jest detoksykacja. Faza ta powinna być zakończona z pomocą profesjonalistów medycznych ze względu na możliwość wystąpienia poważnych, nieprzyjemnych objawów odstawienia. Wiele razy osoby otrzymują leki, które pomagają złagodzić bolesne skutki uboczne odstawienia alkoholu.

Rehabilitacja

Istnieją dwa rodzaje rehabilitacji, które pomagają w leczeniu alkoholizmu: odwyk stacjonarny i odwyk ambulatoryjny. Odwyki stacjonarne to intensywne programy leczenia, które wymagają zameldowania się w ośrodku na pewien okres czasu, zwykle 30, 60 lub 90 dni. Odwyk ambulatoryjny umożliwia osobom uczestniczenie w programie odwykowym przy jednoczesnym kontynuowaniu codziennego życia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwościach leczenia, aby wybrać najlepszą dla siebie formę odwyku.

Utrzymanie

Proces zdrowienia nie kończy się wraz z ukończeniem odwyku. Długotrwała trzeźwość wymaga ciągłej terapii i może wiązać się z grupami wsparcia, doradztwem i innymi zasobami. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że zachowasz trzeźwość i będziesz podążać szczęśliwą, zdrową ścieżką przez kolejne miesiące i lata.

Co to jest Alkoholizm?

Potoczny termin “alkoholizm” jest powszechnie używany do opisania zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (AUD), stanu chorobowego charakteryzującego się upośledzoną zdolnością do zaprzestania lub kontrolowania niezdrowego używania alkoholu pomimo niekorzystnych konsekwencji. Zmiany w mózgu wynikające z długotrwałego używania lub nadużywania alkoholu utrwalają AUD. Istnieje jednak wiele skutecznych, opartych na dowodach naukowych metod leczenia, które pomagają osobie wyleczyć się z AUD

Alkoholizm, klinicznie określany jako zaburzenie używania alkoholu (AUD), jest powszechnym, przewlekłym i czasami postępującym stanem chorobowym, który polega na kompulsywnym spożywaniu alkoholu. Takie niedostosowane wzorce picia mogą prowadzić do kilku poważnych konsekwencji społecznych, rodzinnych i fizycznych. Na szczęście istnieją wysoce skuteczne i zróżnicowane programy leczenia alkoholizmu dostępne dla osób z lekkim i ciężkim zaburzeniem AUD.

Odtrucia alkoholowe Warszawa, Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Piaseczno
vinicius amnx amano V1zGiNVPumM unsplash2 1
Odtrucia alkoholowe Warszawa, Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Piaseczno

Jakie są przyczyny uzależnienia od alkoholu?

Ryzyko rozwoju uzależnienia od alkoholu zależy w pewnym stopniu od tego, ile, jak często i jak szybko spożywa się alkohol. Uważa się, że pewne wpływy biologiczne, psychologiczne i społeczne również odgrywają rolę w rozwoju uzależnienia od alkoholu. Do czynników ryzyka, które mogą prowadzić do rozwoju zespołu uzależnienia od alkoholu należą:

 • Genetyka.
 • Historia alkoholizmu w rodzinie.
 • Wzorce picia alkoholu przez rodziców.
 • Narażenie na traumę i stres w dzieciństwie.

Picie alkoholu w młodym wieku. Naukowcy odkryli, że osoby, które zaczęły pić alkohol w wieku 15 lat lub młodszym, były 5 razy bardziej narażone na wystąpienie AUD niż osoby, które zaczęły pić w wieku 21 lat lub starsze. Ponadto, ryzyko dla kobiet w tej grupie jest wyższe niż dla mężczyzn.

Umiarkowanie a abstynencja

Umiarkowanie lub abstynencja to opcje leczenia, jeśli:

 •  regularnie pijesz więcej niż 14 jednostek tygodniowo,
 •  doświadczasz problemów zdrowotnych bezpośrednio związanych z alkoholem,
 • nie jesteś w stanie funkcjonować bez alkoholu (uzależnienie od alkoholu).

Całkowite odstawienie alkoholu przyniesie większe korzyści zdrowotne. Umiarkowanie jest jednak często bardziej realistycznym celem, a przynajmniej pierwszym krokiem na drodze do abstynencji. Ostatecznie wybór należy do Ciebie, ale istnieją okoliczności, w których abstynencja jest zdecydowanie zalecana, w tym jeśli:

 • masz uszkodzoną wątrobę, np. chorobę wątroby lub marskość wątroby,
 •  masz inne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, które mogą się pogorszyć po spożyciu alkoholu,
 • przyjmujesz leki, które mogą źle reagować z alkoholem, np. leki przeciwpsychotyczne,
 • są w ciąży lub planują zajść w ciążę.

Abstynencja może być również zalecana, jeśli wcześniej nie udało Ci się zachować umiaru. Jeśli zdecydujesz się na wstrzemięźliwość, prawdopodobnie zostaniesz poproszony o udział w kolejnych sesjach poradnictwa, aby można było ocenić Twoje postępy, a w razie potrzeby zapewnić dalsze leczenie i porady. Ponadto może Pani/Pan regularnie wykonywać badania krwi, aby dokładnie kontrolować stan zdrowia wątroby.

charles duck unitas IZWSIyb3kgo unsplash

Odtrucie alkoholowe Warszawa

Wawer, Wilanów, Piaseczno, Konstancin Jeziorna

Dzięki naszym rozwiązaniom nie musisz się martwić skutkami związanymi z nadmiarem alkoholu w Twojej krwi. Z miłą chęcią pomożemy wrócić Ci do kondycji w krótkim czasie zarówno na terenie Warszawy, jak i okolic.

Detoks alkoholowy Warszawa

Znaczenie detoksu alkoholowego

Etap detoksu alkoholowego jest pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu. W tym czasie, alkohol jest całkowicie wypłukiwany z organizmu. Objawy odstawienia zazwyczaj ustępują w ciągu około jednego do dwóch tygodni po rozpoczęciu detoksu, jednak może to potrwać dłużej w zależności od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Od tego momentu będziesz mógł skupić się na innych aspektach procesu zdrowienia, takich jak różne zajęcia, terapie, sesje doradcze i opcje wsparcia.

Alkohol jest środkiem depresyjnym, na którym organizm zaczyna polegać w ciągu miesięcy i lat picia. Twój mózg w końcu przestaje wytwarzać pewne substancje chemiczne, które otrzymuje od alkoholu, stając się zależnym od narkotyku. Dlatego po odstawieniu alkoholu organizm potrzebuje czasu, aby się do tego przystosować. To właśnie powoduje objawy odstawienia, takie jak ból głowy, gorączka, mdłości, nieregularne bicie serca i halucynacje.
kroplowki2 min 1
sergio alves santos PeDrafNlY2Y unsplash
giorgio trovato PC5kB3fC1bM unsplash

Niektórzy ludzie obawiają się rzucić picie, ponieważ są zdenerwowani objawami odstawienia doświadczanymi podczas detoksu alkoholowego. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą być dotknięte tylko przez niewielkie skutki alkoholizmu, inni mogą zmierzyć się z ekstremalnym bólem. Objawy odstawienia mogą zmieniać się szybko i agresywnie, dlatego tak ważne jest, aby detoksykacja odbywała się pod opieką specjalistów medycznych. Specjaliści od leczenia w ośrodku odwykowym będą w stanie pomóc Ci opanować ból za pomocą różnych leków. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na powrocie do zdrowia i poczuć się lepiej.


Jeśli jesteś gotowy, aby rzucić picie, pomoc jest dostępna. Skontaktuj się z nami już dziś!.

Objawy detoksu alkoholowego

Faza detoksu alkoholowego może obejmować objawy odstawienia od łagodnej intensywności do zagrażających życiu. Często długotrwałość i nasilenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (AUD) odgrywa rolę w objawach odstawienia, których doświadczasz. Na przykład, osoby, które zmagały się z latami ciężkiego picia są bardziej prawdopodobne, aby rozwinąć poważne objawy odstawienia, takie jak drgawki lub delirium tremens.

Drobne objawy detoksu alkoholowego obejmują:

 •  niepokój,
 •  pocenie się,
 •  nudności,
 •  bezsenność,
 • bóle głowy.

Bardziej poważne objawy odstawienia alkoholu detox są:

 • drgawki,
 •  napady drgawkowe,
 •  ekstremalne halucynacje,
 •  dezorientacja,
 •  delirium tremens (w rzadkich przypadkach)
kobu agency TWIRIAizZFU unsplash
vinicius amnx amano V1zGiNVPumM unsplash2 1
dalton caraway T1O7l9aqYUs unsplash

Chociaż rzadko spotykane, najpoważniejszym skutkiem odstawienia alkoholu jest delirium tremens. Może się ono rozpocząć w ciągu dwóch do pięciu dni po ostatnim drinku i może zagrażać życiu. Jednak mniej niż pięć procent ludzi rozwinie delirium tremens podczas odstawiania alkoholu.
Ze względu na nasilenie niektórych objawów odstawienia alkoholu, detoks alkoholowy powinien być monitorowany przez lekarza specjalistę. Jest to szczególnie prawdziwe dla tych, którzy mają historię chorób płuc lub serca, lub innych warunków medycznych, jak objawy odstawienia mogą szybko pogorszyć. Twój specjalista od leczenia będzie w stanie śledzić ciśnienie krwi i tętno, aby upewnić się, że Twój stan się nie pogarsza. Możesz również porozmawiać z nim o objawach, których doświadczasz, a także o tym, czy odczuwasz ból. Informacje te pomogą zespołowi medycznemu określić, który lek pomoże złagodzić Twój dyskomfort. Kiedy do rzucenia picia, jest dostępna pomoc. Skontaktuj się z ośrodkiem leczenia już dziś.

Co jeść podczas autodetoksu

Kiedy twoje ciało wycofuje się z alkoholu, jedzenie prawdopodobnie jest ostatnią rzeczą, o której myślisz. Jedzenie jest ważną częścią twojego powrotu do zdrowia, ponieważ alkohol wpływa na to, jak twoje ciało metabolizuje i wykorzystuje składniki odżywcze.

Najpierw skup się na nawodnieniu

Odstawienie alkoholu powoduje szereg różnych objawów, w tym zmęczenie, niepokój, depresję, utratę apetytu, nudności i wymioty. Objawy te są najbardziej dotkliwe między 24 a 72 godziną po ostatnim drinku i mogą ograniczać zdolność do jedzenia. Upewnij się, że pijesz dużo płynów w tym czasie, ponieważ pomoże to nawodnić Twój organizm i pozbyć się toksyn. Woda, sok, rosół, lód i żelatyna są dobrymi sposobami na nawodnienie podczas wczesnych etapów odstawienia.

Zacznij od zbilansowanej diety

Kiedy już możesz zacząć znowu jeść, ważne jest, aby skupić się na zdrowej diecie. Jedz produkty z różnych grup żywnościowych w odpowiednich ilościach, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Jedz dużo owoców i warzyw, ale nie zaniedbuj znaczenia pełnych ziaren i chudych źródeł białka.

Przyjmuj witaminy i minerały

Kiedy przechodzisz detoksykację w ośrodku stacjonarnym lub ambulatoryjnym, zazwyczaj przepisuje się leki, które pomagają złagodzić objawy odstawienia alkoholu. W domu nie będziesz miał tego luksusu. Ale są pewne witaminy i minerały, które można podjąć, które są często korzystne i pomagają usunąć toksyny. Niektóre z nich to witaminy z grupy B, multiwitaminy, witamina C, witamina E i wapń.

Odtrucie alkoholowe Warszawa

Oferujemy kompleksowe wsparcie związane z odtruciem alkoholowym na terenie Warszawy oraz okolic. Dojeżdżamy do Klienta oraz przeprowadzamy kompleksową terapię wraz z instrukcjami, aby szybko postawić Cię na nogi