Zespół abstynencyjny i skuteczna walka z nim

Uzależnienie od alkoholu to jedna z poważniejszych chorób dotykających współczesnych ludzi. Polega ona na ciągłym przyjmowaniu coraz większych ilości substancji alkoholowych. Osoba uzależniona traci panowanie nad własnym życiem, a alkohol staje się dla niej najważniejszy. Terapia takich osób jest kompleksowa i obejmuje wiele kwestii. Podstawą jest oczywiście chęć samodzielnego rozwiązania problemu, ponieważ leczenie przymusowe nie zapewnia zadowalających rezultatów. Przed podjęciem leczenia pod postacią psychoterapii wspomaganej farmakologią (np. wszywki alkoholowe), konieczne jest odtrucie organizmu.

Zespół abstynencyjny w procesie odtrucia alkoholowego

Przed rozpoczęciem terapii właściwej, należy pozbyć się pozostałości alkoholu i substancji toksycznych z organizmu. Jest to proces w pełni naturalny przeprowadzany przez organizm, a czas jego trwania zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz od czasu i siły jego uzależnienia. Problem polega na tym, że organizm przyzwyczaja się do regularnego przyjmowania alkoholu. Jego odstawienie w celu odtrucia może wywołać sporo skutków ubocznych, takich jak na przykład:

drgawki,
przyspieszone bicie serca,
stany lękowe,
majaczenie alkoholowe,
silne nudności i zawroty głowy, itp.

Nieprzyjemne objawy pojawiające się po odstawieniu alkoholu nazywa się tak zwanym zespołem abstynencyjnym. Są one zróżnicowane i indywidualne dla danego człowieka. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. W związku z tym bardzo ważna jest stała opieka nad pacjentem przechodzącym proces odtrucia.

Jak walczyć z zespołem abstynencyjnym?

Jedyną metodą walki z zespołem abstynencyjnym jest przeczekanie aż objawy ustąpią. Sposobem wspomagania tego procesu jest stosowanie środków farmakologicznych pod postacią lekarstw przyjmowanych doustnie albo kroplówek. Dzięki nim możliwe jest złagodzenie wspomnianych wyżej objawów tak, aby proces dochodzenia do siebie był jak najbardziej komfortowy. Takie wsparcie w odtruciu nie musi się wiązać z zamykaniem pacjenta w specjalistycznym ośrodku. Obecnie na rynku działa wiele placówek oferujących przyjazd lekarza do domu, przeprowadzenie wywiadu i badań oraz dopasowanie metod farmakologicznych stosowanych bezpiecznie w warunkach domowych.