Wielu ludziom dość ciężko jest wyobrazić sobie możliwość spędzania weekendu bez imprez, zabaw oraz spożywania różnych typów napojów alkoholowych. W związku z tym substancje takie są spożywane zarówno w większych, jak i mniejszych ilościach w czasie wolnym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że produkty na bazie alkoholu są trujące oraz silnie uzależniają. W długofalowym zakresie wpływają one niekorzystnie na organizm człowieka, relacje z innymi ludźmi, samopoczucie, życie prywatne, pracę, itp.
Dla sporego grona osób picie alkoholu regularnie w każdy weekend lub w innym czasie wolnym nie stanowi przejawu alkoholizmu. W wielu przypadkach tak rzeczywiście jest, ale trzeba być świadomym tego, że picie w weekendy może być również objawem jednej z wczesnych faz uzależnienia, która może po pewnym czasie stać się o wiele poważniejszym problemem. Trudno jest bowiem wykryć cienką granicę pomiędzy uzależnieniem, a zwyczajnym piciem w towarzystwie.
Co warto wiedzieć o tak zwanym „weekendowym alkoholizmie”?
Jeśli mowa o pojęciu weekendowego alkoholizmu to kryje się pod nim stan, w którym osoba czuje znaczną potrzebę spożywania alkoholu w swoich wolnych chwilach od pracy, szkoły, itp. Najczęściej oznacza to picie w święta, urlopy, weekendy i inne dni wolne od standardowych obowiązków. W przypadku braku spełnienia takiej potrzeby, osoba uzależniona zaczyna odczuwać zdenerwowanie, a także dyskomfort. Ludzie cierpiący z powodu takiego problemu nie są w stanie znaleźć innych metod spędzania swojego czasu wolnego.
Alkoholizm weekendowy, podobnie jak inne jego formy, stanowi bardzo poważny problem, którego absolutnie nie powinno się lekceważyć. Może on bowiem prędzej lub później spowodować utratę kontroli nad swoim życiem i doprowadzić do rozwinięcia się o wiele poważniejszej choroby związanej z alkoholem. Wielu pacjentów całkiem często neguje istnienie takiej formy alkoholizmu, ponieważ rzadziej daje ona obawy wymagające niepokoju. Samo uczucie przymusu picia w sposób regularny (nawet jeśli chodzi tylko o weekendy) to istotny i poważny przejaw utraty kontroli nad życiem. Rozwój poważniejszej formy alkoholizmu może w tym przypadku być wolny, słabo zauważalny i może trwać nawet kilka lat.
Inne ważne informacje związane z alkoholizmem weekendowym
Wczesna faza alkoholizmu polegająca na weekendowym piciu jest dość trudna do odróżnienia od normalnego świętowania różnych wydarzeń. Jej diagnostyka jest więc problematyczna. Warto jednak zwracać uwagę na różne charakterystyczne objawy, takie jak na przykład:
planowanie picia alkoholu w najbliższy dzień wolny i długotrwałe myślenie o tym,
brak umiejętności asertywnej odmowy picia alkoholu w towarzystwie w czasie wolnym,
przyzwyczajenie organizmu do alkoholu, zwiększona tolerancja i przyjmowanie coraz większych ilości takich substancji – prowadzi to do utraty kontroli nad życiem,
uczucie zdenerwowania w przypadku braku dostępności produktów alkoholowych w wolnym czasie,
coraz częstsze zaniedbywanie obowiązków czy też rodziny na rzecz picia alkoholu,
brak innych pomysłów na czas wolny niż picie alkoholu,
picie alkoholu w samotności i ukrywanie tego problemu.
Co zrobić, gdy członek rodziny cierpi z powodu choroby alkoholowej?
Zarówno alkoholizm weekendowy, jak i jego rozwinięcie do bardziej „klasycznej” formy jest poważnym problemem zarówno dla osoby uzależnionej, jak również członków jego rodziny, przyjaciół i najbliższego otoczenia. Osoba uzależniona zupełnie zmienia swój tryb życia i zachowanie. W otoczeniu takiej osoby panuje sporo negatywnych emocji, takich jak wstyd, bezradność, lęk i zmieszanie. Wpływ alkoholizmu na zdrowie fizyczne i psychiczne samego alkoholika, jak i członków jego rodziny jest więc ogromny i bardzo negatywny.
Oczywiście podstawową sprawą jest próba udzielenia pomocy osobie uzależnionej od produktów zawierających alkohol. Sprawą istotną jest stopniowe przekonywania osoby uzależnionej o jej problemie oraz uświadomienie jej, że alkohol wpływa niekorzystnie na rodzinę oraz życie. Takie działania mogą spowodować, że alkoholik sam będzie chciał skorzystać z pomocy specjalistów.
Wsparcie w zakresie unikania nałogu jest bardzo ważne
Bardzo dużą trudnością jest nie tylko uświadomienie alkoholikowi jego problemu, ale również nakłonienie go do skorzystania z różnych metod leczenia. Pomocne jest udzielanie wsparcia w unikaniu substancji alkoholowych. Polega ono na eliminacji różnych rzeczy, wydarzeń albo miejsc wyzwalających silną chęć spożycia alkoholu. Dodatkowo dobrze jest pozbyć się alkoholu z domu, ponieważ produkty takie mogą po prostu kusić osobę uzależnioną.
Trzeba zaznaczyć, że w przypadku alkoholizmu absolutnie złym pomysłem jest oskarżanie osoby uzależnionej. Takie postępowanie może bowiem doprowadzić tylko do zwiększenia agresji z jego strony. Zmuszanie do terapii również nie jest zbyt sensowne, ponieważ osoba uzależniona musi sama chcieć się wyleczyć. Znacznie lepszym wyjściem jest przeprowadzenie spokojnych rozmów i okazywanie wsparcia, a także nakierowanie takich ludzi na uświadomienie problemu i podjęcie decyzji o jego leczeniu. Najczęściej pomocne są psychoterapie indywidualne lub w grupach wsparcia. Takie leczenie może być dopasowane do wielu pacjentów posiadających różnorodne problemy alkoholowe.
Farmakologia w walce z alkoholizmem
Psychoterapię można wspomagać różnymi metodami farmakologicznymi. Podstawową sprawą jest pierwszy etap polegający na odtruwaniu i przerwaniu ciągu alkoholowego. W zależności od organizmu pacjenta i stopnia jego problemu może dojść do tak zwanego syndromu abstynencyjnego. Ciało ludzkie szybko przyzwyczaja się do obecności sporej ilości alkoholu i nagłe przerwanie wielodniowego picia może wywoływać reakcje obronne w postaci drgawek, wymiotów, problemów z ciśnieniem, a nawet do śmierci. Dlatego ważne jest stosowanie specjalnych kroplówek i rozwiązań mających na celu złagodzenie ewentualnych skutków ubocznych powiązanych z przerwaniem ciągu. Są one podawane nie tylko w zamkniętych placówkach. Działalność prowadzi również wiele firm specjalizujących się w odtruwaniu alkoholowym z dojazdem do domu pacjenta. Działania takie polegają na stałych konsultacjach z lekarzem i doborze odpowiednich dawek stosownych preparatów. W ten sposób można w kontrolowanych i komfortowych warunkach domowych doprowadzić do odtrucia. Dopiero po tym procesie można przejść do dalszych metod, takich jak wszywka alkoholowa i psychoterapia.